Mikrodermoabrazija: Sve što treba da znate o tretmanu za ožiljke i fleke

Zumbul Blog 2024-12-09

Sve o mikrodermoabraziji: kako deluje na ožiljke od akni, fleke i proširene pore. Iskustva, saveti i preporuke za najbolje rezultate.

Mikrodermoabrazija: Efikasno rešenje za ožiljke, fleke i problematičnu kožu

Mikrodermoabrazija je jedan od najpopularnijih kozmetičkih tretmana za ujednačavanje tena i poboljšanje teksture kože. Ovaj neinvazivni postupak pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože, smanjenju ožiljaka od akni, fleka i proširenih pora. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta možete očekivati od ovog tretmana, koliko je efikasan i kako se pravilno pripremiti.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je mehanički piling koji koristi dijamantsku glavu ili fine kristale za uklanjanje površinskog sloja mrtvih ćelija kože. Postupak stimuliše regeneraciju kože i proizvodnju kolagena, što dovodi do glatkije, svežije i mlađaljeg izgleda.

Kako deluje mikrodermoabrazija na ožiljke od akni?

Prema iskustvima korisnika, mikrodermoabrazija daje najbolje rezultate kod mladih, površinskih ožiljaka. Mnogi primećuju poboljšanje već nakon 3-4 tretmana, posebno ako se kombinuju sa hemijskim pilingovima. Međutim, za dublje ožiljke često je potrebna hirurška dermoabrazija ili laserski tretmani.

"Radila sam 6-7 tretmana mikrodermoabrazije i primetila sam značajno poboljšanje. Flekice su izbledele, a neki manji ožiljci su se skroz izravnali" - iskustvo jednog korisnika.

Razlike između dijamantne i kristalne mikrodermoabrazije

Postoje dve glavne vrste mikrodermoabrazije:

  • Dijamantna mikrodermoabrazija - Koristi dijamantsku glavu za blago pilingovanje kože. Manje je iritativna i preporučuje se za osetljivu kožu.
  • Kristalna mikrodermoabrazija - Koristi fine aluminijumske oksidne kristale. Agresivnija je metoda, ali dublje čisti pore.

Kakvi su rezultati i koliko tretmana je potrebno?

Rezultati variraju u zavisnosti od stanja kože:

  • Za osvežavanje i ujednačavanje tena - 1-2 tretmana
  • Za fleke i plitke ožiljke - 4-6 tretmana
  • Za dublje ožiljke - preporučuje se kombinacija sa drugim metodama (TCA piling, dermaroler)

Nega kože posle tretmana

Nakon mikrodermoabrazije važno je:

  • Koristiti blage proizvode za negu (pantenol, umirujuće kreme)
  • Izbegavati sunce i koristiti kreme sa visokim SPF faktorom
  • Ne koristiti šminku 24 sata nakon tretmana
  • Piti dosta vode za hidrataciju kože

Česta pitanja o mikrodermoabraziji

Da li mikrodermoabrazija boli?

Tretman nije bolan, ali može izazvati blago peckanje ili toplotu tokom postupka. Osetljivost zavisi od jačine tretmana i individualnog praga bola.

Koliko dugo traju rezultati?

Rezultati su kumulativni i traju nekoliko meseci. Za održavanje efekta preporučuje se redovno održavanje (jednom mesečno).

Da li je mikrodermoabrazija sigurna?

Kada je radi stručna osoba, mikrodermoabrazija je veoma sigurna procedura. Kontraindikacije uključuju aktivne upale, herpes i određene kožne bolesti.

Koja je razlika između mikrodermoabrazije i hemijskih pilinga?

Dok hemijski pilingovi koriste kiseline za otapanje mrtvih ćelija, mikrodermoabrazija radi mehaničko uklanjanje. Mikrodermoabrazija je blaža i može se raditi tokom cele godine, dok su jaki hemijski pilingovi rezervisani za zimski period.

Iskustva korisnika

"Posle 5 tretmana dijamantne mikrodermoabrazije moja koža je postala znatno glatkija, pore su se suzile, a fleke od sunca su izbledele. Najviše volim kako lice izgleda odmah posle tretmana - sveže i blistavo!"

"Iako mikrodermoabrazija nije potpuno uklonila moje ožiljke od akni, učinila ih je mnogo manje uočljivim, posebno pod šminkom. Kombinovala sam je sa TCA pilingom i rezultati su fenomenalni."

Zaključak

Mikrodermoabrazija je odličan izbor za one koji žele da poboljšaju teksturu kože, uklone fleke i smanje vidljivost plitkih ožiljaka. Iako ne daje instant rezultate, redovnim tretmanima se postižu vidna poboljšanja. Za najbolje rezultate, kombinujte je sa pravilanom negom kože i zaštitom od sunca.

Pre nego što se odlučite za tretman, obavezno se posavetujte sa dermatologom ili iskusnim kozmetičarem kako biste utvrdili da li je ova metoda pravi izbor za vaš tip kože i probleme.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.