HPV Virus, Kondilomi i Lečenje: Sve Što Treba da Znate
Sve što treba da znate o HPV virusu, kondilomima, njihovom lečenju i prevenciji. Pročitajte korisne informacije o dijagnozi, terapijama i vakcinama protiv raka grlića materice.
Šta su kondilomi i kako se javljaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, su posledica infekcije HPV (humanim papiloma virusom). Ovaj virus inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, ali može se pojaviti i na drugim delovima tela. Kondilomi su neprijatni, polno prenosivi i mogu biti izazov za lečenje.
Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki uzrokuju obične kožne bradavice, dok drugi, poput HPV 6 i 11, izazivaju kondilome. Neki tipovi, poput HPV 16, 18, 31 i 45, mogu dovesti do razvoja raka, posebno raka grlića materice.
Simptomi i dijagnoza
Kondilomi se najčešće javljaju u anogenitalnoj regiji. Kod žena, mogu se naći na zadnjem zidu vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini i na grliću materice. Kod muškaraca, kondilomi se pojavljuju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre.
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, a potvrđuje se histološkim i imunološkim ispitivanjima. Važno je konsultovati više stručnjaka kako bi se izbegla pogrešna dijagnoza, jer su kondilomi često mešani sa drugim stanjima, poput polipoza.
Lečenje kondiloma
Lečenje kondiloma može biti izazovno i dugotrajno. Postoji više metoda, uključujući:
- Krioterapija: Spaljivanje kondiloma tečnim azotom. Ova metoda je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do potpunog nestanka bradavica.
- Laser: Efikasna metoda za lečenje unutrašnjih kondiloma, poput onih u vagini ili rektumu.
- Topikalne kreme: Koriste se rastvori podofilotoxina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil kreme, mada njihova efikasnost može biti ograničena.
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije virusa, a ne i sam virus. Zbog toga je čest recidiv, a pacijentima se savetuje apstinencija od polnih kontakata tokom lečenja.
Kondilomi tokom trudnoće
Kondilomi su česti kod trudnica i mogu se brzo širiti zbog pada imuniteta. Lečenje je neophodno tokom trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija. Ako su kondilomi prisutni na grliću materice, laserska terapija se obavlja 15-20 dana pre termina porođaja, bez rizika za majku i plod.
Prevencija: Vakcine protiv HPV
Prevencija je ključna u borbi protiv HPV virusa i raka grlića materice. Na tržištu su dostupne vakcine poput Cervarix i Gardasil, koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Vakcine se preporučuju devojkama i ženama u dobi od 9 do 26 godina, a daju se u tri doze.
Iako vakcine ne leče postojeću infekciju, one efikasno sprečavaju infekciju novim tipovima virusa. Cena po dozi je oko 150 evra, a vakcine su dostupne u privatnim apotekama i klinikama.
Zaključak
Kondilomi su neprijatna i često frustrirajuća bolest, ali uz pravilnu dijagnozu i terapiju, mogu se uspešno kontrolisati. Ključno je konsultovati više stručnjaka, pratiti preporuke lekara i razmotriti opciju vakcinacije kao prevenciju. Bez obzira na izazove, važno je znati da se uz adekvatnu brigu i lečenje, kvalitet života može značajno poboljšati.