Alergija na sunce i zaštita kože: Najbolji saveti i preparati

Zumbul Blog 2025-04-29

Kako se zaštititi od alergije na sunce? Ispitivanja i preporuke za najbolje kreme za sunčanje, ulja i preparate za osetljivu kožu. Beta karoten i drugi prirodni zaštitnici.

Alergija na sunce i zaštita kože: Najbolji saveti i preparati

Alergija na sunce predstavlja izazov za mnoge ljude tokom letnjih meseci. Crvenilo, svrab i osip su česti simptomi koji mogu pokvariti letovanje. Kroz iskustva korisnika, otkrili smo nekoliko efikasnih metoda zaštite i preparata koji pružaju olakšanje.

Beta karoten kao prirodna zaštita

Mnogi korisnici primetili su da unos beta karotena pre i tokom izlaganja suncu može sprečiti pojavu alergije. Beta karoten deluje kao antioksidant i prirodni zaštitnik kože. Preporučuje se uzimanje kapsula sa beta karotenom najmanje mesec dana pre planiranog izlaganja suncu.

Preporučeni preparati za zaštitu od sunca

Za osobe sa osetljivom kožom sklonom alergijama, posebnu pažnju treba posvetiti izboru kremâ za sunčanje:

1. Ladival

Ladival preparati, nemačke proizvodnje, često se navode kao najefikasniji protiv alergije na sunce. Sadrže Q10, vitamine C i E, a proizvedeni su bez boja, konzervansa i emulgatora. Korisnici hvale njihovu brzu upijanje i dobru hidrataciju.

2. Eucerin

Eucerin linija za kožu sklonu alergijama na sunce pokazala se kao veoma efikasna. Dostupan je u faktorima 15, 25 i 50. Mnogi korisnici sa problemom alergije potvrđuju da im ova krema pruža odličnu zaštitu.

3. Sebamed

Sebamed kreme za sunčanje posebno su pogodne za osetljivu kožu. Dermatolozi ih često preporučuju jer ne sadrže parabene i druge iritativne materije.

Zaštita tokom sunčanja

Osim izbora odgovarajućeg preparata, važno je pridržavati se određenih pravila:

  • Izbegavati sunce između 10:30 i 17:30
  • Redovno nanositi kreme (na svakih 2 sata i posle svakog kupanja)
  • Koristiti šešir i naočare za sunce
  • Početi sa višim faktorom zaštite (30 ili 50), pa postupno smanjivati

Prirodni preparati za posle sunčanja

Za negu kože nakon izlaganja suncu, korisnici preporučuju:

  • Aloe vera gel - hladi i umiruje iritiranu kožu
  • Susamovo ulje - hidrira i produžava trajanje preplanulosti
  • Panthenol kreme - regenerišu oštećenu kožu

Zašto Egipat?

Interesantno je da neki korisnici primjećuju manje problema sa alergijom na sunce tokom boravka u Egiptu. Ovo može biti povezano sa:

  • Manjim indeksom UV zračenja
  • Odsustvom ozonskih rupa iznad ovog područja
  • Drugačijim uglom sunčevih zraka

Česta pitanja

Da li kreme sa visokim faktorom sprečavaju dobijanje boje?

Ne, visok faktor zaštite samo produžava vreme potrebno za crvenjenje kože, ali ne sprečava prirodno tamnjenje. Boja će se pojaviti sporije, ali će biti ravnomernija i trajnija.

Koliko često nanositi kremu za sunčanje?

Preporučuje se nanositi kremu svaka 2 sata, ili češće ako se kupate ili znojite. Vodootporne kreme pružaju zaštitu do 80 minuta nakon ulaska u vodu.

Da li starije kreme za sunčanje gube efikasnost?

Da, kreme za sunčanje treba koristiti u toku jedne sezone. Nakon otvaranja, većina proizvoda gubi svoju efikasnost za 6-12 meseci.

Alergija na sunce ne mora značiti kraj letovanja. Pravim izborom preparata i pažljivim izlaganjem suncu, možete uživati u lepom vremenu bez neprijatnih posledica. Najvažnije je saslušati svoje telo i ne zanemarivati prve znake iritacije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.